Meet our Staff

Mrs Mel Adams

Headteacher, National Leader in Education

 RE & Assessment Learning Leader, Senior Leadership Team, Designated Lead for Safeguarding 

Mrs Eileen Beechey

Deputy Head KS1 Curriculum, Specialist Leader in Education 

Deputy Head, Learning Team Leader, Senior Leadership Team, Early Years, KS1 Literacy Learning Leader, NQT Mentor, Joint Geography Leader, Designated Teacher for Safeguarding,  Part Time Class Teacher Y1

Mrs Lucy Richardson (MATERNITY LEAVE)

Deputy Head KS2 Curriculum

Learning Team Leader, Senior Leadership Team,  KS2 Literacy Learning Leader, Designated Teacher for Safeguarding, PPA Cover Y4, Y6 Teaching Team

Mrs Maria Constantinou

Associate Headteacher, Inclusion Leader, Specialist Leader in Education 

Inclusion Leader (including coordination of provision for pupils with Special Educational Needs and Disabilities, those who are 'More Able' and for pupils in receipt of Pupil Premium), Learning Team Leader, Senior Leadership Team, Year 6 teaching team, Designated Deputy Lead for Safeguarding, Designated teacher for 'Looked After Children' 

Mrs Susan Kelly

Assistant Head

Class Teacher Y6

Assistant Head, Senior Leadership Team, Learning Team Leader, Maths & Music Learning Leader,

Mrs Lyn Reynolds

Class Teacher Y5

PE Learning Leader, Joint Science Learning Leader, Student Teacher Mentor, 

School Football Team Coach and Manager 

Mrs Sarah Prados

Part Time Class Teacher Y4

 History Learning Leader

Mrs Julia Oliver

Part Time Class Teacher Y4

 

Miss Rosie Arlow

Class Teacher Y3

 Art Subject Leader

Mrs Jennifer Harris

Part Time Class Teacher Y2

Learning Leader for Computing, Educational Visits Coordinator,

Outstanding Teacher Programme Facilitator

Mrs Rittu Hall

Part Time Class Teacher Y2

 Geography Learning Leader

 Miss Olivia Simkin

 Class Teacher Y1

 

Mrs Kathy Lawrence

Class Teacher YR

PSHCE Learning Leader

Mrs Anne Jones  Part Time Teacher PPA Cover YR & Y1
Mrs Romy Duschinsky Part Time Teacher  PPA Cover
Mrs Susan Reid

Nursery Nurse

 First Aider and Reception class team 

Mrs Kika Chapman

Teaching Assistant

 First Aider, Y2 class team 

Mrs Nicoletta Charalambous

Teaching Assistant

 Breakfast Club, First Aider, Y1 class team

Mrs Julie Duncan

Teaching Assistant

 Librarian and Lunchtime Book Club, First Aider, Y6 class team 

Mrs Karen Fricker

Teaching Assistant

 First Aider, Y5 class team 

Mrs Linda Fricker

Teaching Assistant

 Breakfast Club, First Aider, Y4 class team

Mrs Anita Murray

Teaching Assistant 

 Breakfast Club, First Aider, Y4 class team 

Miss Lindsey Salter

Mrs Laura Wright

Mr Jamie Dwane

Teaching Assistant 

Teaching Assistant

Teaching Assistant

First Aider, Y5 and Y6 class team

Y4 class team

Y1 and Y3 class teams

Mr Peter Waller

Caretaker

 

Mrs Debby Stevenson

School Administrator

 First Aider

Mrs Michelle Rawl 

School Administrator

 First Aider

Mrs Yvonne Cunningham 

Lunch Time Supervisor

 First Aider

Mrs Caroline Eade

ISS Kitchen Manager

 

Mrs Mati Kwanzambi 

ISS Kitchen Assistant

 

 Mr Paul Sharp

BEAT Peripatetic Music Teacher

Woodwind

Ms Parama

Banerjee-Ray

BEAT Peripatetic Music Teacher

Violin 

 

BEAT Peripatetic Music Teacher 

Piano 

Mr Aiden McAtoniney

BEAT Peripatetic Music Teacher 

 Drums

Mr Marcus Fox 

BEAT Peripatetic Music Teacher 

 Guitar

 

 Sports Coaches

All for Sport